Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w Krakowie i Klinach
Co to KPIR i kto powinien prowadzić?
KPIR to księga przychodów i rozchodów, czyli jedno z podstawowych narzędzi rozliczeniowych przedsiębiorców w krajowym systemie podatkowym. KPIR sumuje wszystkie zdarzenia gospodarcze i umożliwia prawidłowe rozliczenie z US. W przypadku zasad ogólnych i podatku liniowego, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów to obowiązkowy format. Do konkretnych obowiązków właścicieli działalności gospodarczych odnosi się bezpośrednio ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli nie jesteście Państwo pewni, co do obowiązku prowadzenia KPIR zapraszamy na bezpłatne konsultacje w naszym biurze rachunkowym. Rozliczenia uzależniamy od ilości przekazywanych dokumentów księgowych. Im mniej dokumentacji, tym taniej, a pomagamy realnie w optymalizacji takich spraw.
Spis treści – prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów
1. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów Kraków Kliny
- Jak trzeba prowadzić KPIR?
- Prowadzenie KPiR – jakie informacje się w nich znajdują?
- Przechowywanie ksiąg przychodów i rozchodów
- KPIR i inne ewidencje
- Jakie obowiązki nie obejmują przedsiębiorcy?
- Koszty w KPIR
- Komu najbardziej przysłużą się nasze usługi?
- Dlaczego warto powierzyć KPIR profesjonalistom?
- Pomoc biura Rosco Tax klientom biznesowym
2. Najczęściej zadawane pytania dotyczące księgi przychodów i rozchodów – FAQ
Jak trzeba prowadzić KPIR?
Księga może być prowadzona zarówno w postaci tradycyjnej (papierowej), jak i z wykorzystaniem specjalistycznych programów. Jeśli podatnik wybierze ten drugi wariant, nie ma obowiązku drukowania księgi.
Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów – jakie informacje się w nich znajdują?
Księga Przychodów i Rozchodów jest ewidencją księgową, w której podatnik zapisuje w uproszczonej formie swoje przychody i koszty. Służy do prawidłowego rozliczania się z urzędem skarbowym.
Najważniejszym aktem regulującym zasady prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Załącznik nr 1 określa budowę księgi. Zgodnie z aktualnie obowiązującą regulacją powinna się ona składać z 17 kolumn, które następują po sobie w ściśle określonej kolejności.
W kolumnach opisuje się m.in.:
- datę księgowania wydatku (zwykle jest to data wystawienia faktury lub poniesienia wydatku albo otrzymania towaru);
- numer dowodu, na podstawie którego dokonywany jest wpis (raz przyjęty schemat numerowania obowiązuje przez cały rok podatkowy);
- nazwę podmiotu gospodarczego, który jest drugą stroną transakcji;
- adresy kontrahentów;
- rodzaj przychodu lub wydatku;
- wartość sprzedaży;
- koszty związane z zakupem (np. koszt transportu), wartość wypłaconych wynagrodzeń brutto.
Na podstawie wpisów w księdze można określić wysokość zobowiązań podatkowych, ale pełnią one również funkcję informacyjną – umiejętne czytanie danych pozwala wyciągać wnioski o prowadzonej działalności, analizować zmianę wysokości kosztów i przychodów w dowolnie zestawianych okresach.
Przechowywanie ksiąg przychodów i rozchodów
Księgę przychodów i rozchodów zakłada się:
- na dzień 1 stycznia każdego roku podatkowego lub
- na dzień rozpoczęcia działalności – jeśli jest ona inicjowana w ciągu roku podatkowego.
KPiR musi być przechowywana w siedzibie firmy lub w miejscu prowadzenia działalności przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku dochodowego rozliczanego na podstawie tej księgi. Jeśli księgę prowadzi biuro rachunkowe, to jest odpowiedzialne również za jej przechowanie (wraz z dokumentacją) – okres przechowywania przez biuro określone jest umowie z klientem.
Podatnik ma obowiązek udostępnić organom podatkowym księgę przychodów i rozchodów do wglądu.
Przepisy nie określają, kiedy podatnik powinien zamknąć księgę podatkową, ale przyjmuje się, że jest to poprzedzone zaksięgowaniem zdarzeń gospodarczych dotyczących danego roku podatkowego. Aby prawidłowo zamknąć księgę po zakończeniu roku podatkowego, przedsiębiorca (lub księgowy, który prowadzi w jego imieniu księgę) podsumowuje kolumny, wpisuje remanent końcowy.
Roczne podsumowanie może zostać przeprowadzone dwojako:
- narastająco od początku roku
- odrębnie dla każdego miesiąca.
Dane wynikające z rocznego podsumowania kolumn są niezbędne do ustalenia dochodu, który z kolei potrzebny jest do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
30 kwietnia upływa mija termin dokonania podsumowania zapisów księgi za poprzedni rok podatkowy oraz złożenia deklaracji podatkowej.
Jakie obowiązki nie obejmują przedsiębiorcy?
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów zwalnia z wystawiania karty przychodów pracowników i z ewidencjonowania wyposażenia do poziomu 1500 złotych z ograniczeniem użytkowania do roku. Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania związane z prawidłowym podejściem do ewidencji zapraszamy na konsultacje online, telefoniczne lub stacjonarne.
Po zleceniu outsourcingu księgowości zadania przedsiębiorcy sprowadzają się do regularnego przekazywania dokumentacji w celu prawidłowego zaksięgowania. Wszystkie obowiązki dotyczące spraw księgowych wyjaśnimy Państwu po zapoznaniu się z formą prowadzonej działalności gospodarczej. Zapewniamy, że nic nam nie ucieknie i nie będziecie mieli Państwo żadnych problemów z urzędami skarbowymi.
Koszty w KPIR
Koszty mogą być ujmowane na dwa sposoby: uproszczony (zwany też kasowym) oraz memoriałowy.
- W metodzie memoriałowej podatnik jest zobowiązany do oddzielenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodem od tzw. kosztów pośrednich. Od tego rozróżnienia zależy, kiedy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie da się rozpisać zamkniętego katalogu wydatków pośrednich i bezpośrednich – dla rozdzielenia ich konieczna jest znajomość specyfiki prowadzonej działalności.
- Koszty bezpośrednie to takie, które można przyporządkować do przychodu. Najczęściej traktuje się w ten sposób, np. towary handlowe (narzędzia i urządzenia), materiały do produkcji itp. Ujmuje się je w roku, w którym przychody zostały osiągnięte – ale tylko do dnia złożenia deklaracji podatkowej za cały rok.
- Kosztów pośrednich (bezpośrednich) nie można jednoznacznie przyporządkować do konkretnego przychodu. Z reguły zaliczamy do nich np. najem, koszty utrzymania biura, promocję. Koszty te należy zaewidencjonować w dacie (na podstawie daty) wystawienia faktury przez dostawcę / wykonawcę.
- Drugą metodą ujmowania kosztów w KPiR jest metoda kasowa, w której koszty ujmuje się w dniu ich poniesienia. Nie trzeba ich dzielić na koszty pośrednie i bezpośrednie i przyporządkowywać do konkretnych przychodów.
Dlaczego warto powierzyć KPIR profesjonalistom?
Prawo podatkowe w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami optymalizacji podatkowej i nie wie, w jaki sposób prowadzić ewidencję, żeby nie narazić się na nieustanne kontrole skarbowe. Outsourcing księgowości to sprawdzona metoda na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa dokumentacji, nawet przy ciągle zmieniającym się prawie. To my jesteśmy na bieżąco ze zmieniającymi się normami podatkowymi, żebyście Państwo nie musieli tracić czasu na zdobywanie dodatkowej wiedzy, często tak naprawdę zbędnej dla udoskonalania działalności operacyjnej. Prawidłowe rozliczenie podatków nie musi wzbudzać grozy z dobrym księgowym i dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym biurem rachunkowym. Nawet, jeżeli traficie Państwo do nas z zaległościami i presją kontroli skarbowych pomożemy.
Polityka prywatności – wszystkie pozostawione dane firmy (mail, nazwisko, adres) są chronione. Przeczytajcie także o polityce plików cookies.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące księgi przychodów i rozchodów – FAQ
Jaki jest koszt prowadzenia KPiR w biurze rachunkowym?
Koszt prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów w biurze rachunkowym zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to liczba dokumentów, jakie trzeba wykonać na przestrzeni miesiąca. Wpływ ma także zwolnienie z VAT. Dokładny cennik warto przejrzeć w zakładce „cennik” na naszej stronie, należy jednak pamiętać, że jest on orientacyjny a konkretne kwoty ustalane są indywidualnie z klientem.
Czy wszystkie firmy mają obowiązek prowadzenia KPiR?
Prowadzenie KPiR to obowiązek osób, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze i rozliczają się za pomocą podatku liniowego lub na zasadach ogólnych. Ponadto ich sprzedaż netto nie powinna przekraczać 1,2 mln euro. Jeżeli firma zarabia więcej lub nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą musi prowadzić pełną księgowość, czyli księgi rachunkowe.
Czy trzeba zgłaszać prowadzenie KPiR?
Nie jest wymagane zgłaszanie faktu prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) do żadnego urzędu. KPiR jest jednym z uproszczonych sposobów prowadzenia księgowości, dostępnych dla niektórych form działalności gospodarczej. Ważne jest jednak, aby prowadzić KPiR zgodnie z obowiązującymi przepisami i terminami, ponieważ może być ona podstawą do kontroli przez Urząd Skarbowy. Ostateczne zeznanie podatkowe składane jest na podstawie danych z KPiR.
Jak powinno wyglądać zamknięcie Ksiąg Przychodów i Rozchodów?
Zamknięcie Księgi Przychodów i Rozchodów polega na podsumowaniu wszystkich rubryk, jakie są w niej zawarte. Ponadto powinien zostać przeprowadzony remanent wraz z wyceną. Aby wszystkie te działania zostały wykonane poprawnie, a w całość nie wkradły się błędy, warto korzystać z usług profesjonalistów, takich jak pracownicy biura rachunkowego RoscoTax. Pozwoli to na spokojne i zamknięcie KPiR bez konieczności wprowadzania poprawek.
Jak obliczyć dochód z księgi przychodów i rozchodów?
Dochód w księdze przychodów i rozchodów oblicza się jako różnicę między przychodami a kosztami. Najpierw sumuje się wszystkie przychody z określonego okresu, na przykład miesiąca. Następnie sumuje się wszystkie koszty i wydatki w tym samym okresie. Odejmując sumę kosztów od sumy przychodów, otrzymujesz dochód. Upewnij się, że uwzględniasz wszystkie kategorie przychodów i kosztów, aby obliczenie było dokładne.
Zasady przechowywania KPiR
Dokumentacja firmy może być zgodnie z prawem prowadzona i przechowywana przez podmiot zewnętrzny. Może to być na przykład biuro rachunkowe, takie jak RoscoTax. Warto jednak pamiętać, że należy o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 dni od momentu przekazania dokumentacji.
Na czym polega prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
Księga Przychodów i Rozchodów to uproszczoną ewidencja podatkowa, jej prowadzenie polega na rejestrowaniu na bieżąco wszystkich operacji gospodarczych w celu ustalenia podstawy opodatkowania.
Czy można samemu prowadzić księgi przychodów i rozchodów?
Tak, można prowadzić KPiR samodzielnie według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia ministra finansów w tej sprawie. Do ewidencji należy wprowadzać dowody księgowe, które muszą spełniać wymogi formalne. KPiR oraz dowody księgowe, będące podstawą wpisu, powinna być przechowywana przez okres 5 lat podatkowych.
Do jakiej kwoty można prowadzić książkę przychodów i rozchodów?
W Polsce mówi, że książkę przychodów i rozchodów mogą prowadzić podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychód nieprzekraczający 2 milionów euro. Jeżeli podatnik przekroczy tę kwotę w trakcie roku podatkowego, musi przejść na inną formę ewidencji podatkowej. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać aktualne regulacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Co jest korzystniejsze? Ryczałt vs KPiR
Biorąc pod uwagę stawkę procentową ryczałt może się wydawać korzystniejszy, ale nie zawsze. Każda działalność wymaga odrębnej analizy, żeby wybrać optymalną formę opodatkowania. Należy pamiętać, że podatek ryczałtowy wylicza się od przychodów bez uwzględniania poniesionych kosztów.
Kiedy należy prowadzić księgi rachunkowe a kiedy KPiR?
Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe dla jednostek prawa handlowego m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej oraz po przekroczeniu limitu przychodów w kwocie 2 mln euro (w 2022 limit wynosi 9.188.200 zł) w przypadku m.in. osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek partnerskich. Każdy może też wybrać dobrowolnie prowadzenie ksiąg rachunkowych. KPiR natomiast muszą prowadzić podmioty które wybrały zasady ogólne oraz podatek liniowy, po przekroczeniu limitów opisanych wyżej muszą obligatoryjnie zacząć prowadzić księgi rachunkowe.
Czym się różni księga przychodów i rozchodów od pełnej księgowości?
Księga przychodów i rozchodów (KPiR) to uproszczony system ewidencji finansowej dla małych firm, skupiający się na rejestracji przychodów i wydatków. Nie wymaga ona prowadzenia bilansu ani rachunku zysków i strat. Pełna księgowość jest znacznie bardziej skomplikowana i obejmuje wiele więcej elementów, takich jak aktywa, pasywa, amortyzacja, i jest zgodna z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Pełna księgowość jest zazwyczaj wymagana dla większych firm i tych, które są zobowiązane do publikowania sprawozdań finansowych.