Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów Kraków Kliny
Co to KPIR i kto powinien prowadzić?
KPIR to księga przychodów i rozchodów, czyli jedno z podstawowych narzędzi rozliczeniowych przedsiębiorców w krajowym systemie podatkowym. KPIR sumuje wszystkie zdarzenia gospodarcze i umożliwia prawidłowe rozliczenie z US. W przypadku zasad ogólnych i podatku liniowego KPIR to obowiązkowy format. Do konkretnych obowiązków właścicieli działalności gospodarczych odnosi się bezpośrednio ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli nie jesteście Państwo pewni, co do obowiązku prowadzenia KPIR zapraszamy na bezpłatne konsultacje w naszym biurze rachunkowym. Rozliczenia uzależniamy od ilości przekazywanych dokumentów księgowych. Im mniej dokumentacji, tym taniej, a pomagamy realnie w optymalizacji takich spraw. Nie musicie Państwo samodzielnie prowadzić ewidencji. Kontakt z biurem rachunkowym to jedno z najlepszych rozwiązań występujących na rynku.
Zasady występujące w prowadzeniu KPIR
KPIR cieszy się dużą popularnością wśród krajowych przedsiębiorców i nie bez powodu, ponieważ właściciel biznesu otrzymuje czytelną informację o stanie biznesu, a jednocześnie nie ma problemu z urzędem skarbowym. Ujęcie wszystkich przychodów i kosztów to szansa na zastosowanie wielu zasad optymalizacji podatkowej. Księga przychodów i rozchodów najlepiej współpracuje z zasadami ogólnymi.
Spis treści – prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów
1. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów Kraków Ruczaj Kliny
- Jak trzeba prowadzić KPIR?
- Kwestie przechowywania dokumentacji
- Czy księgi trzeba przechowywać we własnym zakresie?
- Format prowadzenia KPIR
- KPIR i inne ewidencje
- Jakie obowiązki nie obejmują przedsiębiorcy?
- Koszty w KPIR
- Dlaczego outsourcing KPIR?
- Komu najbardziej przysłużą się nasze usługi?
- Dlaczego warto powierzyć KPIR profesjonalistom?
- Pomoc biura Rosco Tax klientom biznesowym
2. Najczęściej zadawane pytania dotyczące księgi przychodów i rozchodów – FAQ
Jak trzeba prowadzić KPIR?
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to duże wyzwanie ze względu na zachowanie zasady przejrzystości i rzetelności. Przedsiębiorca powinien zachować dużą uwagę przy wprowadzeniu transakcji i to najlepiej w chwili ich powstania. W KPIR do księgowania wykorzystuje się wyłącznie posiadane, odpowiednio zaklasyfikowane dokumenty. Błędy i celowe pomijanie pozycji to duży błąd i groźba kar. Właściwe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to szansa na usprawnienie rozliczeń i uniknięcie negatywnych konsekwencji przy kontrolach urzędów skarbowych.
Kwestie przechowywania dokumentacji
Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek przechowywania dokumentacji do pięciu lat. Współcześnie większość dokumentacji przechodzi do katalogów online. Jedna z najważniejszych zasad związana z przechowywaniem dokumentacji to prostota dostępu. W tym celu przyda się ustawienie porządku chronologicznego. Pomagamy Państwu w dopełnieniu obowiązku. Odpowiednio zabezpieczamy dokumentację i w razie problemów reprezentujemy przedsiębiorcę przy kontroli skarbowej. Inspektorzy często zwracają na to uwagę.
Czy księgi trzeba przechowywać we własnym zakresie?
Dobra wiadomość, że nie musicie Państwo przechowywać dokumentacji przedsiębiorstwa samodzielnie, ale powierzyć wszystko profesjonalistom. Jesteśmy w stanie stworzyć optymalny system zarządzania formalnościami na wypadek kontroli skarbowej. Dzięki temu odciążamy właścicieli działalności gospodarczych przed trudnym kontaktem z urzędnikami. Jeżeli już wybierzecie Państwo outsourcing wystarczy poinformować o tym fakcie odpowiedni urząd skarbowy do 15 dni. Naturalnie pomagamy w tym procesie. Archiwum elektroniczne to szansa na łatwy dostęp do informacji nie tylko z perspektywy urzędnika, ale przedsiębiorcy. Wielu naszych klientów w ten sposób poprawiło wydajność zarządzania transakcjami, a co za tym idzie finansami.
Format prowadzenia KPIR
Dokumentację w księdze przychodów i rozchodów przedsiębiorca może prowadzić w wersji elektronicznej lub papierowej. Elektroniczny format sprawdza się najlepiej, ponieważ odciąża właściciela biznesu z organizacji dodatkowej przestrzeni na archiwum. Ewidencja elektroniczna wiąże się z zastosowaniem czytelnych aplikacji, z których można łatwo wydrukować pożądane dane pod ewentualną kontrolę. W naszym biurze rachunkowym posługujemy się oprogramowaniem, które spełnia nowoczesne standardy i posiada funkcje szybkiego dostępu do treści, intuicyjną instrukcję, opcję drukowania pod wzór KPIR. W biurze Rosco Tax zapewniamy też bezpieczeństwo zarządzania ewidencją w formacie elektronicznym. Macie Państwo właściwie gwarancję, że żadne dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Dzięki ewidencji elektronicznej oszczędzacie Państwo czas i pieniądze, co potwierdzają przy okazji nasze wewnętrzne statystyki.
KPIR i inne ewidencje
KPIR to jedno z narzędzi do przedstawiania pełnego obrazu ekonomicznego oraz podatkowego przedsiębiorstwa. Prawo nakłada na właścicieli firm również obowiązek ewidencjonowania środków trwałych, sprzedaży, wartości o charakterze prawnym oraz niematerialnym. W większości przypadków ewidencję uzupełnia się o przebieg pojazdów (jeżeli samochód to środek trwały) i bilans wartości dewizowych (przepisy odnoszą się głównie do kantorów).
W naszym biurze rachunkowym nie musicie się Państwo martwić właściwym powiązaniem ewidencji. Zajmujemy się wszystkimi kwestiami niezbędnymi do prawidłowego rozliczenia działalności. Doradzamy pod kątem właściwego dopełnienia formalności. Prawo w Polsce zmienia się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie, ale nasi specjaliści na bieżąco śledzą aktualności i informują klientów o ewentualnych zmianach.
Jakie obowiązki nie obejmują przedsiębiorcy?
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów zwalnia z wystawiania karty przychodów pracowników i z ewidencjonowania wyposażenia do poziomu 1500 złotych z ograniczeniem użytkowania do roku. Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania związane z prawidłowym podejściem do ewidencji zapraszamy na konsultacje online, telefoniczne lub stacjonarne.
Po zleceniu outsourcingu księgowości zadania przedsiębiorcy sprowadzają się do regularnego przekazywania dokumentacji w celu prawidłowego zaksięgowania. Im mniej dokumentów księgowych, tym niższa stawka współpracy, ale jesteśmy w stanie negocjować warunki dla większych podmiotów. Wszystkie obowiązki dotyczące spraw księgowych wyjaśnimy Państwu po zapoznaniu się z formą prowadzonej działalności gospodarczej. Zapewniamy, że nic nam nie ucieknie i nie będziecie mieli Państwo żadnych problemów z urzędami skarbowymi.
Koszty w KPIR
Koszty to jeden z najważniejszych elementów KPIR i w praktyce księgowej stosuje się kilka metod ich przedstawiania. Metoda memoriałowa, koszty pośrednie oraz koszty bezpośrednie to najważniejsze propozycje ułatwiające przedstawianie prawidłowej historii transakcji.
Metoda memoriałowa odnosi się szczególnie do podatku VAT i wiąże się z ujmowaniem kosztów uzyskania przychodu na dzień wystawienia faktury. Koszty pośrednie podlegają pod metodę memoriałową lub kasową i wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy dokumentacji. Jeżeli nawiązujecie Państwo współpracę z biurem rachunkowym nie musicie się martwić o szczegóły techniczne operacji. Wystarczy jedynie przekazanie właściwych dokumentów księgowych. Warto jedynie pamiętać, że koszty pośrednie to koszty niepodzielne. Koszty bezpośrednie natomiast to dla przykładu materiały niezbędne do wytworzenia finalnego dobra. Bez kosztów pośrednich nie ma mowy o prowadzeniu niektórych rodzajów biznesów. Koszty bezpośrednie wymagają faktur od dostawców oraz precyzyjnego opisu. Podpowiadamy klientom, w jaki sposób powinni przekazywać faktury, żeby nie spowodować dodatkowych problemów formalnych.
Dlaczego outsourcing KPIR?
Outsourcing księgowości w celu prowadzenia KPIR to bardzo dobry pomysł dla przedsiębiorców potrzebujących spokoju z formalnościami oraz pewności przy kontrolach skarbowych. W naszym biurze przestrzegamy zasad terminowości, rzetelności, a dodatkowo dysponujemy wysokim ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej i posiadamy doświadczenie w optymalizacji podatkowej działalności gospodarczych. Z naszej praktyki zawodowej wynika, że outsourcing KPIR przekłada się na znaczące oszczędności. Dzięki nam otrzymacie Państwo czytelną księgę przychodów i rozchodów z możliwością pobierania kluczowych danych na żądane.
Dlaczego my?
- brak opóźnień we wprowadzaniu danych o przychodach oraz wydatkach,
- stosujemy zgodne z prawem techniki optymalizacji podatkowej,
- doradztwo dla przedsiębiorców, także pod kątem właściwego przekazywania dokumentacji,
- czytelne przedstawienie KPIR,
- łatwe pobieranie kluczowych danych,
- wsparcie przy kontrolach ZUS i US,
- doradztwo dla mniejszych i większych podmiotów biznesowych i wiele innych.
Komu najbardziej przysłużą się nasze usługi?
Biuro rachunkowe prowadzimy z myślą o początkujących przedsiębiorstwach, ale także o doświadczonych biznesach, które chcą mieć spokój z formalnościami. Jesteśmy w stanie doradzić już na etapie uruchamiania działalności gospodarczej. Rozwiązujemy na bieżąco wiele finansowych i podatkowych problemów. Konsultujemy zaległości z urzędnikami. Reprezentujemy przedsiębiorstwa przed instytucjami i negocjujemy w kryzysach. Jeżeli nie jesteście Państwo do końca pewni, jaka forma ewidencji pasuje najbardziej do danego przedsięwzięcia warto zgłosić się do naszego księgowego w Krakowie.
Z naszym biurem pozostajecie Państwo w stałym kontakcie. Wystarczy telefon i krótkie wyjaśnienie problemu, a nasi pracownicy zajmą się od razu poszukiwaniem właściwego rozwiązania.
Dlaczego warto powierzyć KPIR profesjonalistom?
Prawo podatkowe w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami optymalizacji podatkowej i nie wie, w jaki sposób prowadzić ewidencję, żeby nie narazić się na nieustanne kontrole skarbowe. Outsourcing księgowości to sprawdzona metoda na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa dokumentacji, nawet przy ciągle zmieniającym się prawie. To my jesteśmy na bieżąco ze zmieniającymi się normami podatkowymi, żebyście Państwo nie musieli tracić czasu na zdobywanie dodatkowej wiedzy, często tak naprawdę zbędnej dla udoskonalania działalności operacyjnej. Prawidłowe rozliczenie podatków nie musi wzbudzać grozy z dobrym księgowym i dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym biurem rachunkowym. Nawet, jeżeli traficie Państwo do nas z zaległościami i presją kontroli skarbowych pomożemy.
Jakimi zaletami charakteryzuje się nasz outsourcing księgowości?
- pomoc przy kontrolach i wychodzeniu z zaległości podatkowych,
- konsultacje na etapie zakładania działalności gospodarczej,
- przystosowanie właściwej formy rozliczenia,
- kompletowanie i przechowywanie dokumentacji z zachowaniem łatwego dostępu,
- doradztwo w różnych, doraźnych sprawach,
- skalowanie cennika – im mniej dokumentów, tym taniej przy współpracy,
- czytelna ewidencja elektroniczna,
- nie popełniamy błędów przy rozliczeniach z urzędami skarbowymi,
- dysponujemy kadrą z wysokimi i stale poszerzanymi kwalifikacjami.
Polityka prywatności – wszystkie pozostawione dane firmy (mail, nazwisko, adres) są chronione. Przeczytajcie także o polityce plików cookies.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące księgi przychodów i rozchodów – FAQ
Jaki jest koszt prowadzenia KPiR w biurze rachunkowym?
Koszt prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów w biurze rachunkowym zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to liczba dokumentów, jakie trzeba wykonać na przestrzeni miesiąca. Wpływ ma także zwolnienie z VAT. Dokładny cennik warto przejrzeć w zakładce „cennik” na naszej stronie, należy jednak pamiętać, że jest on orientacyjny a konkretne kwoty ustalane są indywidualnie z klientem.
Czy wszystkie firmy mają obowiązek prowadzenia KPiR?
Prowadzenie KPiR to obowiązek osób, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze i rozliczają się za pomocą podatku liniowego lub na zasadach ogólnych. Ponadto ich sprzedaż netto nie powinna przekraczać 1,2 mln euro. Jeżeli firma zarabia więcej lub nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą musi prowadzić pełną księgowość, czyli księgi rachunkowe.
Czy trzeba zgłaszać prowadzenie KPiR?
Nie jest wymagane zgłaszanie faktu prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) do żadnego urzędu. KPiR jest jednym z uproszczonych sposobów prowadzenia księgowości, dostępnych dla niektórych form działalności gospodarczej. Ważne jest jednak, aby prowadzić KPiR zgodnie z obowiązującymi przepisami i terminami, ponieważ może być ona podstawą do kontroli przez Urząd Skarbowy. Ostateczne zeznanie podatkowe składane jest na podstawie danych z KPiR.
Jak powinno wyglądać zamknięcie Ksiąg Przychodów i Rozchodów?
Zamknięcie Księgi Przychodów i Rozchodów polega na podsumowaniu wszystkich rubryk, jakie są w niej zawarte. Ponadto powinien zostać przeprowadzony remanent wraz z wyceną. Aby wszystkie te działania zostały wykonane poprawnie, a w całość nie wkradły się błędy, warto korzystać z usług profesjonalistów, takich jak pracownicy biura rachunkowego RoscoTax. Pozwoli to na spokojne i zamknięcie KPiR bez konieczności wprowadzania poprawek.
Jak obliczyć dochód z księgi przychodów i rozchodów?
Dochód w księdze przychodów i rozchodów oblicza się jako różnicę między przychodami a kosztami. Najpierw sumuje się wszystkie przychody z określonego okresu, na przykład miesiąca. Następnie sumuje się wszystkie koszty i wydatki w tym samym okresie. Odejmując sumę kosztów od sumy przychodów, otrzymujesz dochód. Upewnij się, że uwzględniasz wszystkie kategorie przychodów i kosztów, aby obliczenie było dokładne.
Zasady przechowywania KPiR
Dokumentacja firmy może być zgodnie z prawem prowadzona i przechowywana przez podmiot zewnętrzny. Może to być na przykład biuro rachunkowe, takie jak RoscoTax. Warto jednak pamiętać, że należy o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 dni od momentu przekazania dokumentacji.
Na czym polega prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
Księga Przychodów i Rozchodów to uproszczoną ewidencja podatkowa, jej prowadzenie polega na rejestrowaniu na bieżąco wszystkich operacji gospodarczych w celu ustalenia podstawy opodatkowania.
Czy można samemu prowadzić księgi przychodów i rozchodów?
Tak, można prowadzić KPiR samodzielnie według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia ministra finansów w tej sprawie. Do ewidencji należy wprowadzać dowody księgowe, które muszą spełniać wymogi formalne. KPiR oraz dowody księgowe, będące podstawą wpisu, powinna być przechowywana przez okres 5 lat podatkowych.
Do jakiej kwoty można prowadzić książkę przychodów i rozchodów?
W Polsce mówi, że książkę przychodów i rozchodów mogą prowadzić podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychód nieprzekraczający 2 milionów euro. Jeżeli podatnik przekroczy tę kwotę w trakcie roku podatkowego, musi przejść na inną formę ewidencji podatkowej. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać aktualne regulacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Co jest korzystniejsze? Ryczałt vs KPiR
Biorąc pod uwagę stawkę procentową ryczałt może się wydawać korzystniejszy, ale nie zawsze. Każda działalność wymaga odrębnej analizy, żeby wybrać optymalną formę opodatkowania. Należy pamiętać, że podatek ryczałtowy wylicza się od przychodów bez uwzględniania poniesionych kosztów.
Kiedy należy prowadzić księgi rachunkowe a kiedy KPiR?
Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe dla jednostek prawa handlowego m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej oraz po przekroczeniu limitu przychodów w kwocie 2 mln euro (w 2022 limit wynosi 9.188.200 zł) w przypadku m.in. osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek partnerskich. Każdy może też wybrać dobrowolnie prowadzenie ksiąg rachunkowych. KPiR natomiast muszą prowadzić podmioty które wybrały zasady ogólne oraz podatek liniowy, po przekroczeniu limitów opisanych wyżej muszą obligatoryjnie zacząć prowadzić księgi rachunkowe.
Czym się różni księga przychodów i rozchodów od pełnej księgowości?
Księga przychodów i rozchodów (KPiR) to uproszczony system ewidencji finansowej dla małych firm, skupiający się na rejestracji przychodów i wydatków. Nie wymaga ona prowadzenia bilansu ani rachunku zysków i strat. Pełna księgowość jest znacznie bardziej skomplikowana i obejmuje wiele więcej elementów, takich jak aktywa, pasywa, amortyzacja, i jest zgodna z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Pełna księgowość jest zazwyczaj wymagana dla większych firm i tych, które są zobowiązane do publikowania sprawozdań finansowych.