One Stop Shop – OSS – co to jest i kogo dotyczy?
Obecnie przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje towary wszystkim konsumentów z innych krajów Unii Europejskiej, mogą płacić podatek VAT w Polsce. Taką możliwość wprowadziła nowa procedura One Stop Shop. Pierwszego lipca bieżącego roku zmieniła procedury rozliczania sprzedaży towarów i usług dla konsumentów z innych krajów UE. Zmiany te są przede wszystkim wynikiem nowelizacji ustawy o podatku VAT, która wdrożyła pakiet e-commerce w ramach łatwiejszego rozliczania oraz znacznego ułatwienia handlu internetowego wewnątrz Unii Europejskiej. Czym zatem jest One Stop Shop?
One Stop Shop – czym konkretnie jest nowe rozwiązanie e-commerce?
Wejście w życie nowych przepisów w branży e-commerce obejmie swoim zasięgiem głównie przedsiębiorców, którzy świadczą usługi elektroniczne, telekomunikacyjne oraz nadawcze. Niemniej wprowadzone zmiany dosięgną również przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą towarów za pośrednictwem sieci dla indywidualnych osób, mieszkających na terenie Unii Europejskiej.
Rozwiązanie One Stop Shop to unijna procedura, która ma za zadanie jeszcze bardziej doszczelnić obecny system podatkowy. Zastosowane przepisy będą dotyczyły głównie transakcji w sektorze B2C. Tym samym wprowadzenie OSS ma jeszcze bardziej przyczynić się do zwiększenia napływu do krajów Unii Europejskiej produktów bez VAT w ramach uproszczonych procedur związanych z prowadzeniem działalności sprzedażowej w internecie między państwami Unii Europejskiej.
Podstawowa zmiana będzie dotyczyła tego, że podatnicy, którzy świadczą usług bądź dokonują np. dostaw na rzecz klientów na obszarze UE. Zgodnie z nowymi przepisami będą musieli rejestrować się do celów związanych z VAT i to we wszystkich państwach członkowskich, w których świadczą swoje usługi bądź wysyłają towary. Ponadto będą mogli składać odpowiednie deklaracje i płacić VAT tylko w jednym państwie członkowskim, określanym jako państwo identyfikacyjne.
Warto również zaznaczyć, że wprowadzenie ustawy spowodowało zniesienie progów w zakresie wartości transakcji, powyżej jakich wymagana będzie rejestracja oraz podatek VAT, w państwie członkowski, które jest siedzibą kupującego. Nowe regulacje ustaliły taki limit na poziomie 10 tysięcy osób. W momencie, kiedy ta kwota zostanie przekroczona, podatnik będzie musiał uiścić VAT w państwie nabywcy towarów.
Rozwiązanie VAT OSS – czy warto skorzystać?
Wprowadzone 1 lipca bieżącego roku zmiany odczują również posiadacze elektronicznych platform, które pośredniczą w zawieraniu transakcji. Tym samym wspomniane platformy handlowe będą w pełni zobligowane do pobierania oraz rozliczania podatku VAT od przeprowadzanych transakcji, zgodnie z zasadami, jakie zostały ustalone w ramach nowych przepisów.
Skorzystanie z możliwości VAT OSS, głównie w przypadku sprzedawców posiadających siedzibę poza Unią Europejską, pozwoli na uzyskanie zwolnienia z podatku VAT dla wszystkich przesyłek nieprzekraczających 150 euro. Rozwiązanie przede wszystkim obligować będzie do poboru oraz rozliczenia podatku VAT przy większości zawieranych transakcji.
Zobacz naszą pełną ofertę dotyczącą usług księgowych na Ruczaju w Krakowie.
Zapraszamy również do zerknięcia na naszą ciekawą ofertę dotyczącą prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów w Krakowie.