Polski Ład – nowe zasady rozliczania samochodów leasingowanych
Leasing samochodów cieszy się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli firm. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnego kredytu bankowego, który zawsze wiąże się z obniżeniem zdolności kredytowej. Pozwala na zakup nowego samochodu do firmy na bardzo atrakcyjnych warunkach. Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu – sztandarowego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości – pojawiły się także zmiany w zakresie rozliczania samochodów leasingowych. Wielu przedsiębiorców wpadło w panikę, obawiając się tego, że leasing po prostu przestanie im się opłacać. Co się zmieniło?
Jakich sytuacji dotyczą wprowadzone zmiany?
Polski Ład wprowadził zmianę, która nie dotyczy wszystkich. Odnosi się ona wyłącznie do tych samochodów, które najpierw rozliczano, ujmując je w podatkowych kosztach działalności, a następnie – kiedy umowa leasingowa dobiegła końca – zakupiono je i przekazano na cele prywatne. Dotychczas po upływie pół roku mieliśmy prawo taki samochód sprzedać, nie obawiając się konieczności uiszczenia podatku dochodowego. Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu wiele się w tej kwestii zmieniło. Z zaproponowanych przepisów jasno wynika, że przedsiębiorca, który sprzedał samochód wykupiony z leasingu na cele prywatne, zobowiązany jest do wykazania przychodu w prowadzonej przez siebie działalności. Można tego oczywiście uniknąć, ale tylko wówczas, gdy auta nie sprzedamy przed upływem sześciu lat. UWAGA: okres ten liczony jest od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w jakim auto przestało funkcjonować jako firmowe.
Wprowadzona zmiana odnosi się do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale także tych, którzy zdecydowali się na spółkę:
- jawną;
- cywilną.
Co ważne, nowe regulacje obejmują wyłącznie leasing operacyjny, a nie mają żadnego zastosowania do leasingu finansowego.
Co w sytuacji, kiedy auto wykupywane jest dla firmy?
Jeszcze inaczej sprawa ma się wówczas, gdy samochód z leasingu został wykupiony na cele firmowe. Wówczas będzie on rozliczany w działalności firmy. W takim przypadku przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić zarówno podatek dochodowy (PIT), jak i podatek VAT. Rozliczenie ma podobną formę także wtedy, kiedy samochód zostaje wykupiony przez spółkę kapitałową. Jako że jest częścią majątku firmowego, w momencie jego sprzedaży uiścić trzeba podatek CIT oraz VAT.
Czy zmiany zlikwidują wykupywanie samochodów za niewielkie kwoty?
Specjaliści zajmujący się podatkami jasno wskazują, że wprowadzone zmiany mogą skutkować tym, że wykupywanie samochodów poleasingowych za niewielkie, często śmieszne kwoty przestanie mieć miejsce. Mówi się o tym, że zdecydowanie bardziej opłacalnym dla leasingobiorcy rozwiązaniem będzie rozłożenie płatności w taki sposób, aby obniżyć raty, jednocześnie zwiększając kwotę wykupu. W takim przypadku – jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż samochodu – może pojawić się strata. Konsekwencją tego będzie brak konieczności opłacenia podatku PIT. Jak to będzie wyglądało w praktyce, należy poczekać na pierwsze transakcje.
Usługi księgowe w Krakowie na Ruczaju —> ZOBACZ OFERTĘ <— Księgi handlowe Kraków