Projekt zmian do ustawy o VAT – pakiet SLIM VAT-3
Jakie zmiany w ustawie o VAT?
Zgodnie z projektem zmiany w prawie bankowym i ustawie o podatku od towarów i usług (ustawie o VAT) zaproponowanym przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, planowane zmiany mają wejść w życie w styczniu 2023 roku. Zmiany mają dotyczyć takich obszarów jak fakturowanie, wspólnych kursów walut z podatkiem dochodowym, wiążącej informacji stawkowej (WIS), odliczeń, terminów i podniesienia limitów VAT dla usług noclegowych nabywanych w celu dalszej odsprzedaży, a także kas fiskalnych, a także zmiany w JPK_VAT i Tax Free.
Założenie jest takie, że proponowane zmiany mają ułatwiać funkcjonowanie podmiotom gospodarczym i upraszczać ewidencjonowanie. Ponad to zmiany mają dotyczyć kar za błędy w ewidencjonowaniu zdarzeń gospodarczych, a ustawa po nowelizacji będzie w tej kwestii odsyłać podatników do właściwych przepisów ujętych w ustawie – Ordynacja podatkowa.
Założenia projektu po najnowszych zmianach
Należy zwrócić uwagę na fakt, że wspomniany projekt zmian do ustawy VAT tzw. SLIM VAT 3 jest jeszcze w fazie konsultacji, a zgłaszanie uwag i zmian jest otwarte. Zakładane zmiany mają planowo wejść w życie z dniem 1-go stycznia 2023 roku.
Zgłaszane postulaty objęły kwestie dotyczące m.in:
- jednolitych i uproszczonych zasad dotyczących przeliczania kursów,
- precyzyjne regulacje w kwestii niższych sankcji VAT,
- szybsze zwroty kwot przeznaczonych na zakup kas fiskalnych przez przedsiębiorców,
- liberizacja płynności i czasu zwrotu VAT przy płatnościach bezgotówkowych,
- zmiany w prawie celnym,
- doprecyzowanie kwestii związanych z Tax Free,
- propozycja zwiększenia limitu sprzedaży dla małych podatników do 2 mln EUR,
- a także dodania nowej możliwości uwolnienia się od odpowiedzialności osoby trzeciej w spilt payment.
Zakres zmian jest szeroki i obejmuje wiele zagadnień związanych z podstawowym zakresem funkcjonowania firm. Przedsiębiorcy muszą się przygotować na pakiet nowych zmian.
SLIM VAT 3 w praktyce
W kwestii jednolitych kursów będzie to oznaczało, że w przypadku korekt (in plus i in minus) obowiązywać ma tzw. historyczny kurs. Obniżenie sankcji VAT będzie oznaczało, że możliwe stanie się ustalenie sankcji mniejszej niż 15%. Ustalenie górnych granic i doprecyzowanie i wskazanie szczegółowych okoliczności, które mogą implikować powstanie dodatkowego zobowiązania VAT.
Dla podatników prowadzących sprzedaż bezgotówkową, zmiany w praktyce będą oznaczały również obniżenie progu wartości sprzedaży warunkującej posiadanie kas fiskalnych. W praktyce oznaczać to będzie, że liczba podatników prowadzących sprzedaż bezgotówkową z koniecznością posiadania kasy fiskalnej wzrośnie.
W założeniu, zmiany mają wprowadzać praktyczne zmiany dotyczące zmniejszenia formalności, zwiększenia płynności finansowej, uproszczenia fakturowania i korygowania, obniżenia sankcji i rozszerzenia zakresu zwolnienia z VAT.
Wprowadzanie jakichkolwiek zmian wiąże się z koniecznością dostosowania się do nich, ale warto pamiętać, że wcześniejsze przygotowanie się na zmiany może mieć kluczowe znaczenie w kwestii płynnego przejścia na nowe przepisy. W płynnym przejściu na nowe przepisy może pomóc nasze krakowskie biuro księgowe na Ruczaju.
Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów —> DOKŁADNA OFERTA <— Krakowskie księgi handlowe na Ruczaju