Ważne daty dla przedsiębiorców. Obowiązki podatkowe i księgowe w czerwcu 2022 r.
Jak doskonale wiemy, prowadzenie działalności gospodarczej oprócz ogromnej satysfakcji i możliwości decydowania o swojej karierze wiąże się także z wieloma obowiązkami, których niedopełnienie może skutkować poważnymi problemami formalnymi. Przypominamy, o jakich datach w czerwcu 2022 roku powinni pamiętać przedsiębiorcy, a także, na co przygotować się w obliczu istotnych zmian związanych z „Nowym Ładem”, a raczej tym, co zostanie w tym projekcie zmienione.
Najważniejsze terminy podatkowe w czerwcu 2022
Zacznijmy więc od terminów, których każdy przedsiębiorca musi przestrzegać w kwestii podatkowych. 07.06.2022 to dzień, w którym mija termin wpłaty podatku dochodowego dla przedsiębiorców rozliczających się na podstawie karty podatkowej oraz ryczałtu. Dodatkowo tego samego dnia należy złożyć deklarację o wysokości dochodu z niezrealizowanego zysku CIT-NZ. Kolejny istotny dzień w tym miesiącu przypada 15.06.2022, kiedy to spółki kapitałowe mają obowiązek złożyć dokumentację rozliczeniową ZUS DRA, a także zrealizować niezbędne przelewy do instytucji zarządzającej Pracowniczym Programem Kapitałowym w naszej firmie. Kolejny poniedziałek miesiąca, czyli 27.06.2022 to ostatni dzwonek na przesłanie majowego pliku JPK-V7M, złożenie deklaracji VAT-12, VAT-9M, a także VAT-8 oraz zapłatę majowego podatku VAT. 30.06.2022 jako ostatni dzień miesiąca także wiąże się z kilkoma istotnymi terminami. Przede wszystkim wszystkie firmy z rokiem finansowym zgodnym do roku kalendarzowego muszą sporządzić sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. Dodatkowo tego dnia przedsiębiorcy ze statusem niepełnosprawności muszą pamiętać o złożeniu do PFRON wniosku o refundację już poczynionych składek.
Usługi księgowe Kraków Ruczaj —> Zobacz Ofertę! <— Księgi handlowe Kraków
Odwołanie epidemii – jakie formalności?
Jak dobrze nam wiadomo, 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce przestał obowiązywać, co wiąże się bezpośrednio z pewnymi zmianami w podatkach. Przede wszystkim zwolnienie z podatku od przychodu z budynków będzie wymagał ponownego przekalkulowania oraz uiszczania. Dodatkowo preferencyjna stawka podatku IP BOX w wysokości 5% będzie miała zastosowanie jedynie w ujęciu rocznym, a od zaliczki na podatek za czerwiec nie będzie miała zastosowania. Warto również pamiętać o innych wyłączeniach związanych z odwołaniem stanu epidemii. Mowa tutaj o wyeliminowaniu sekcji darowizn COVID z repozytorium odliczeń podatkowych, a także usunięcia jednorazowej amortyzacji środków trwałych, których celem było przeciwdziałanie pandemii Covid.
Nowy Stary Ład – co zmieni się od lipca?
Nowe przepisy, które ujrzą światło dzienne w lipcu, w dużym stopniu zmieniają politykę podatkową Państwa. Dlatego też warto być na bieżąco ze zmianami, które już za kilka dni będą dotyczyć zdecydowanej większości obywateli. Mowa tu między innymi o obniżeniu podatku PIT w pierwszej skali podatkowej z 17% na 12%, a także o likwidacji ulgi dla klasy średniej. Ponadto przywraca się możliwość łącznego rozliczenia rodzica samotnie wychowującego dziecko, a także likwiduje się pojęcie abolicji podatkowej.