Prowadzenie bezbłędnej księgowości jest niezbędne nie tylko z punktu widzenia prawa, ale także przedsiębiorców. Nasze profesjonalne biuro rachunkowe z Krakowa zapewnia wysoką jakość usług w zakresie obsługi księgowości, nadzorowania operacji finansowych oraz doradztwa księgowego.
Spis treści – usługi księgowe
1. Księgowość spółek – na czym polega?
2. Jakie działania muszą być podejmowane w ramach pełnej księgowości?
3. Jak wygląda prowadzenie księgowości spółek i ile kosztuje taka usługa??
4. Jakie są zalety i wady pełnej księgowości w spółkach?
5. Jakie są różnice w księgowości spółek?
Księgowość spółek – na czym polega?
W Polsce jednym z najpopularniejszych rodzajów spółek są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości są one zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Co to znaczy? Oznacza to, że każda transakcja spółki musi zostać odzwierciedlona w księgach handlowych, a całość musi się odbywać zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Jakie działania muszą być podejmowane w ramach pełnej księgowości?
- ewidencja wszystkich operacji finansowych, które są związane z działalnością spółki,
- rozliczanie ZUS,
- przygotowywanie i dostarczanie deklaracji podatkowych PIT, VAT, CIT
- wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT,
- ewidencjonowanie środków trwałych,
- ewidencjonowanie wartości niematerialnych i prawnych.
Do prowadzenia pełnej księgowości stosuje się nowoczesne programy komputerowe, które znacznie ułatwiają nie tylko zapisywanie danych, ale także ich odczytywanie i analizę. Należy zaznaczyć, że prowadzenie księgowości jest procesem skomplikowanym, wymagającym znajomości i zrozumienia przepisów. Księgowy musi także nadążać za zmianami w prawodawstwie oraz posiadać niezbędną, specjalistyczną wiedzę i umiejętności obsługi programów. Osoby takie mają kwalifikacje pozwalające im na sprawne przygotowywanie dokumentów.
Jak wygląda prowadzenie księgowości spółek i ile kosztuje taka usługa?
Prowadzenie księgowości spółek jest złożoną usługą, która obejmuje wszystkie niezbędne działania. Może ono zajmować się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzaniem sprawozdań finansowych, inwentaryzacją aktywów i pasywów, zbieraniem i przechowywaniem niezbędnej dokumentacji. Dokładny zakres działań biura rachunkowego ustala ustawa o rachunkowości. Jego zadaniem jest prawomocne prowadzenie rachunkowości i wywiązywanie się z zapisów umowy, jaka została sporządzona z klientem. Należy zaznaczyć, że istnieją także takie rzeczy, za które biuro rachunkowe nie odpowiada. Są to między innymi trudności finansowe spółki, błędy które są wynikiem nieudzielenia niezbędnych informacji przez klienta.
Odpowiedzialność ponosi jedynie przed klientem. Biuro rachunkowe zapewnia pełne wsparcie i pomoc księgową spółkom. Cena za prowadzenie księgowości spółki zależy od tego, jaki jej rodzaj będzie wykonywany. Pełna księgowość jest naturalnie droższa od uproszczonej. Wiele zależy od rodzaju spółki, od ilości dokumentów, jakie będą przetwarzane. Co więcej, płaci się także za doświadczenie i kwalifikacje pracowników biura rachunkowego. Wyższa jakość usług wiąże się z wyższą ceną. Często jednak warto ją zapłacić – profesjonaliści zapewniają wygodę i komfort nieporównywalne z tańszymi rozwiązaniami. Nasze biuro rachunkowe proponuje usługi w miesięcznej cenie od 500zł netto.
Jakie są zalety i wady pełnej księgowości w spółkach?
Istnieją różne zalety pełnej księgowości – wśród nich warto wymienić takie, jak:
- Możliwość wygodnego monitorowania swoich finansów – dzięki solidnie prowadzonej księgowości można nadzorować przychody i rozchody, kontrolować swoją sytuację finansową i analizować dane. Pozwala ona na dokumentowanie wszelkiego rodzaju przepływów pieniężnych, identyfikować źródła ograniczonej płynności oraz wiele innych.
- Zwiększenie wiarygodności – w obecnych czasach przejrzystość działań spółki jest ważna nie tylko dla partnerów biznesowych, jak i klientów.
- Dzięki księgom rachunkowym istnieje możliwość dobrego oceniania stanu finansowego firmy. Pozwala to podejmować korzystne dla spółki decyzje.
Jednak prowadzenie pełnej księgowości ma także wady – są to:
- Stosunkowo wysokie koszta – aby księgowość była prowadzona poprawnie, konieczne jest korzystanie z usług specjalistów. Biura rachunkowe zapewniają jednak pewność, że wszystko będzie wykonane poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Prowadzenie pełnej księgowości wymaga przestrzegania wielu – niejednokrotnie skomplikowanych – przepisów dotyczy to zarówno sp . z. o. o. jak i działalności jednoosobowych prowadzących pełną księgowość.
Jakie są różnice w księgowości spółek?
Jak już wiadomo, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi prowadzić pełną księgowość. Podobnie jest w przypadku spółek akcyjnych oraz spółek komandytowych. Również one muszą zapisywać wszelkiego rodzaju operacje finansowe, związane z działaniem firmy. Nieco inaczej jest w przypadku spółek jawnych, które nie muszą prowadzić pełnej księgowości. W większości przypadków wystarcza korzystanie z Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), czyli uproszczonej formy księgowości. Należy jednak pamiętać, iż zdarzają się sytuacje, kiedy spółka jawna musi prowadzić pełną księgowość. Warunkiem aby pozostać na uproszonej księgowości jest nieprzekroczony przychód netto za miniony rok w wysokości 2,5 miliona euro. W momencie kiedy zostanie on przekroczony konieczne jest przejście na pełną księgowość od następnego roku obrotowego.
Nasza polityka prywatności – wszystkie pozostawione dane firmy (mail, nazwisko, adres) są chronione.
Przeczytajcie także o zabezpieczeniu plików cookies.